Podobne rasy psów do Shar Pei

Shar pei to rasa psów, która pierwotnie została wyhodowana do pilnowania zwierząt gospodarskich. Jest inteligentny, czujny i spokojny. Jest bardzo lojalnym towarzyszem i oddanym swojej rodzinie. Mają tendencję do bycia powściągliwym wokół obcych, ale są bardzo lojalni wobec swojego pana. Rasa ta jest wspaniałym zwierzęciem domowym, ponieważ bardzo kocha ludzi.

Labrador

Labrador to rasa psów podobna z wyglądu i temperamentu do Shar Pei. Oba są średniej wielkości i silne. Ich sierść jest krótka i gęsta. Mogą być również wodoodporne. Oboje rodzice mają skłonność do szopingu i nie są zbyt zdrowi, dlatego ważne jest, aby nowi właściciele zrozumieli, że mieszaniec będzie miał niektóre z tych samych cech, co jego rodzice. Mieszańce Lab Pei nie mają tak silnej zmarszczki na czole jak Shar Pei i mają małe, ciemne oczy w kształcie migdałów ze spiczastymi końcówkami.

Lab Pei jest psem wodnym i większość czasu będzie spędzał w wodzie. W związku z tym ważne jest, aby właściciele znaleźli miejsce, w którym ich pupil będzie mógł spędzać dużo czasu w wodzie. Ponieważ ma podobne cechy do Labradora, jest to świetny pies dla rodzin z dziećmi. Należy jednak pamiętać, że Lab Pei może być dominujący w stadzie. Dlatego rasa ta najlepiej nadaje się dla rodzin ze starszymi dziećmi i z doświadczeniem w radzeniu sobie z dominującym psem.

Labrador zmieszany z Shar Pei to inteligentny mieszaniec. Oba psy dobrze reagują na gesty słowne i dłonie. Potrafią szybko i sprawnie nauczyć się sztuczek i komend. Są równie posłuszne i chętnie wykonują zadania.

Shar-Poo

Shar Poos nie są typowo głośne, ale potrzebują dużo uwagi i ruchu. Dzięki temu równie dobrze nadają się do mieszkania, jak i na duże podwórko. Będą potrzebowały codziennych spacerów i czasu na zabawę. Mogą nie dogadywać się z innymi psami, dlatego najlepiej sprawdzają się w gospodarstwach domowych z jednym innym zwierzęciem.

Shar Poos są podobne w temperamencie i wyglądzie do Pudli, ale różnią się wyglądem. Samce są zazwyczaj większe od samic. Niezależnie od płci psa, spodziewaj się, że będziesz musiał poświęcić znaczną ilość czasu na jego pielęgnację i karmienie go wysokiej jakości karmą. Dzięki temu będą zdrowe i szczęśliwe, a także wydłużą swoją żywotność.

Oprócz Shar-Poo, inne rasy podobne do Shar-Poo to między innymi chiński Shar-Pei, pies, który został po raz pierwszy uznany za rasę przez AKC w 1992 roku. Każda uznana rasa ma “Standard rasy”, który opisuje idealne cechy rasy.

Chiński Shar-Pei

Chociaż istnieje kilka podobieństw między chińskim Shar-Pei a innymi rasami, mają one również kilka odrębnych cech. Na przykład nazwa “Shar pei” oznacza w języku kantońskim piaskową skórę. Chiński Shar-Pei jest podatny na choroby skóry, takie jak entropion, który charakteryzuje się obrzmiałymi powiekami. Stan ten może powodować podrażnienia i owrzodzenia. W ciężkich przypadkach może nawet doprowadzić do ślepoty. Aby zapobiec temu problemowi, niezbędna jest regularna pielęgnacja, co oznacza regularne szczotkowanie psa, ponieważ stymuluje to produkcję ważnych olejów skórnych.

Chiński Shar-Pei był pierwotnie psem klasy robotniczej w wiejskich Chinach, gdzie polował na dziki i pasł zwierzęta gospodarskie. Chronił również zwierzęta gospodarskie przed drapieżnikami. Był bardzo popularny w Chinach przed powstaniem komunizmu. Jednak w tym czasie chiński rząd komunistyczny nałożył podatek na psy, co spowodowało, że wiele z nich pozostało na terenach wiejskich i peryferyjnych.

Chiński Shar-Pei jest również podatny na amyloidozę, chorobę białkową. Jego wąskie kanały słuchowe sprawiają, że jest podatny na infekcje uszu. Może to powodować bolesne objawy, w tym pies trzyma oko zamknięte lub odmawia skakania. Ponadto, pies może wykazywać inne oznaki bólu, takie jak częstsze mruganie.

Chiński Shar-Poo

Shar-Poo to zabawne i inteligentne połączenie oddanego chińskiego Shar-Pei i figlarnego Pudla. Rasa ta jest wspaniała z dziećmi i innymi zwierzętami domowymi, ale jest ostrożna przy poznawaniu nowych ludzi. Choć nie jest szczekliwy, nie jest też najlepszym psem stróżującym.

Chociaż rasa ta jest oddana swojej rodzinie i przyjazna dzieciom, nie jest idealna dla gospodarstw domowych z małymi dziećmi. Chińskie Shar-Poos mają tendencję do bycia ostrożnym wobec obcych i lepiej nadają się dla rodzin ze starszymi dziećmi. Psy te były pierwotnie hodowane do polowań i pilnowania zwierząt gospodarskich. Pomimo ich towarzyskiej natury, nie lubią żyć w domu z innymi zwierzętami domowymi. W związku z tym ważna jest wczesna socjalizacja szczeniaka Shar-Poo. Niesocjalizowane Shar-Poos mogą ugryźć, jeśli poczują się zagrożone.

Jak każdy pies, chiński Shar-Poo jest podatny na pewne choroby, w tym nowotwory. Mogą mieć alergie, więc ważne jest, aby wiedzieć, jak uniknąć rozwoju tych problemów. Na szczęście wiele chorób psów można leczyć.

Chow Chow mix

Shar-Peis i Chow-Chow mixy są zarówno doskonałymi psami stróżującymi, jak i bardzo lojalnymi wobec swoich właścicieli. Główną różnicą między nimi jest ich wielkość. Pierwszy z nich jest mały, natomiast drugi jest średniej wielkości. Mimo dużych różnic między nimi, obie rasy mają silny instynkt stróżowania i są świetnymi myśliwymi.

Chow Pei to bardzo inteligentny mieszaniec. Jednak mogą być temperamentne wokół dzieci, więc muszą być nadzorowane. Chow Pei powinien być trzymany na smyczy, ale są to dobre zwierzęta dla domów ze starszymi dziećmi. Jednak ze względu na ich upór i skłonność do wędrówek, właściciele Chow Pei powinni być ostrożni w stosunku do dzieci.

Chow Chows i Shar Pei to psy średniej wielkości. Choć wielkość obu ras jest podobna, to jednak różnią się one wielkością i temperamentem. Chow Chows mają tendencję do bycia mniejszymi, podczas gdy Shar Peis są wyższe i dłuższe. Jednak oba typy psów mogą mieć nadwagę i problemy z dysplazją stawów biodrowych. Hodowla Chow-Chow lub Shar Pei nie jest łatwym zadaniem. Proces jest bardzo skomplikowany, dlatego zaleca się zabranie go do doświadczonego hodowcy.

Labrador mix

Lab Pei to rasa psów o wielu podobnych cechach do Shar Pei. Do tych cech należy niezależna natura i skłonność do bycia ochronnym. Są one również bardzo inteligentne i potrafią dość szybko nauczyć się sztuczek. Lab Pei może być jednak uparty i potrzebuje stanowczego właściciela. Muszą być głównym psem w gospodarstwie domowym, więc szkolenie ich zajmie całe życie.

Lab Pei jest krzyżówką chińskiego Shar-Pei i Labrador Retrievera. Jest to średniej wielkości pies o wyjątkowym, pomarszczonym wyglądzie. Psy te są wspaniałymi zwierzętami rodzinnymi i świetnie radzą sobie z dziećmi i innymi zwierzętami domowymi. Mogą być niezależne, ale są również bardzo lojalne wobec swojej rodziny.

Mieszanka Lab Pei może mieć każdą z cech swoich ras rodzicielskich. Sierść Laba jest dwuwarstwowa, z gęstym, miękkim podszerstkiem i gęstą, odporną na warunki atmosferyczne sierścią wierzchnią. Oba psy się zrzucają, ale Lab Pei ma tendencję do intensywnego zrzucania sierści. Oznacza to, że mieszanka Lab Pei może zrzucać więcej niż czystej krwi Shar Pei. Są one również krótsze i mają mniej włosów niż psy czystej krwi.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *