Jak leczyć i wyleczyć ropne oczy psa Przyczyny i leczenie


Zapalenie spojówek u psów

Najczęstsze objawy zapalenia spojówek u psów to czerwone, swędzące oczy i wydzielina, która może być gruba i skorupa wokół powiek. Stan ten może również wynikać z infekcji dróg oddechowych lub problemu z układem odpornościowym. Gdy pies ma zapalenie spojówek, lekarz weterynarii przeprowadzi badanie fizyczne, aby wykluczyć inne przyczyny.

Lekarz weterynarii może przepisać antybiotykowe krople do oczu lub maści do leczenia alergicznego zapalenia spojówek u psów. Te krople do oczu i maści zmniejszą stan zapalny i zapobiegną wtórnym zakażeniom bakteryjnym. W niektórych przypadkach, weterynarze mogą również przepisać leki doustne, aby kontrolować stan zapalny lub ból.

Chociaż istnieje kilka przyczyn zapalenia spojówek u psów, jest ono najczęściej spowodowane infekcją wirusową nabłonka spojówki. W szczególności, choroba może być wywołana przez wirus opryszczki psów lub adenowirus psów. Alternatywnie, może to być dolegliwość wynikająca z choroby ogólnoustrojowej, takiej jak nosówka psów.

Na szczęście większość psów z zapaleniem spojówek ma dobre rokowania, jeśli są odpowiednio leczone. Jednak ciężkie przypadki mogą wymagać leczenia przez całe życie, aby zapobiec dalszym szkodom. Nieleczone zapalenie spojówek może postępować i prowadzić do ślepoty.

Objawy zapalenia spojówek obejmują zaczerwienienie, łzawienie, podrażnienie i obrzęk w okolicy powiek. Lekarz weterynarii może przeprowadzić dokładne badanie okulistyczne, aby wykluczyć inne problemy z oczami. Jeśli przyczyną jest infekcja, lekarz weterynarii może zalecić leki przeciwzapalne lub zabieg chirurgiczny w celu usunięcia ciała obcego.

Chociaż najczęstsze przyczyny są zakaźne, istnieją formy niezakaźne, takie jak alergie i czynniki drażniące, które mogą być przenoszone z psa na psa. Dlatego ważne jest, aby umyć ręce po obsłudze psa i unikać kontaktu z jego oczami. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies jest zarażony, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Sezonowa wydzielina

Jeśli zauważyłeś, że Twój pies ma sezonowe psie oczy, możesz zastanawiać się, jak to leczyć. Pierwszym krokiem w leczeniu infekcji oczu psa jest usunięcie wszelkich ciał obcych, które mogą być przyczyną infekcji. Możesz również zastosować sterylne krople do oczu na dotknięty obszar, aby złagodzić ból i stan zapalny.

W zależności od przyczyny, lekarz weterynarii przepisze leki miejscowe i doustne, aby złagodzić ból i wspomóc gojenie. Jeśli podejrzewasz infekcję bakteryjną, może być zalecony antybiotyk, a także leki przeciwhistaminowe. W przypadku infekcji grzybiczych może być zalecana maść przeciwgrzybicza. Leczenie chirurgiczne może być również konieczne, jeśli oko jest zdeformowane lub utknęły w nim ciała obce.

Jeśli u Twojego psa występuje nieprawidłowa wydzielina, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Nieleczona może się pogorszyć i doprowadzić do trwałego uszkodzenia oka. Twój lekarz weterynarii może przepisać antybiotyki, przeciwzapalne krople do oczu i leki na suche oko. Czasami może być również przepisany kołnierz elżbietański, aby powstrzymać psa od łapania za oko.

Chociaż istnieje kilka rodzajów objawów, większość tych przypadków jest spowodowana wspólną infekcją lub czynnikiem drażniącym. Zazwyczaj oczy psa będą wydawać się czerwone i podrażnione z białą lub szarą wydzieliną śluzową. Jeśli jednak wydzielina jest gęsta i ma gruby lub szary kolor, może to być spowodowane czymś poważniejszym.

Dwa razy w roku powinieneś zabrać swojego psa do weterynarza na badania kontrolne. Weterynarz będzie w stanie wcześnie zidentyfikować problemy, a także może przepisać leki przeciwhistaminowe do leczenia alergii sezonowych. Zaleca się również regularne przycinanie sierści psa z dala od oczu.

Podwinięte do wewnątrz powieki

Entropion, czyli podwinięcie powiek do wewnątrz u psów, jest częstym schorzeniem. Może dotyczyć jednej lub obu powiek, choć najczęściej dotyka powieki dolnej. Może być niewygodna i bolesna dla psa. Leczenie jest dostępne u okulistów.

Blepharoplastyka jest zabiegiem chirurgicznym, który może trwale skorygować ten problem. Zabieg ten usunie nadmiar skóry na powiekach i wyeliminuje zwijanie się do wewnątrz. Zabieg ten najlepiej wykonywać u psów, które mają co najmniej sześć miesięcy. Wykonanie go zbyt wcześnie może spowodować dodatkowe fałdy skórne i entropion.

Podstawową przyczyną wywiniętych do wewnątrz powiek u psów jest infekcja. Antybiotyki i sterydy są powszechnymi opcjami leczenia pierwszego rzutu. Istnieją jednak alternatywne metody leczenia. Pies może wymagać operacji naprawczej, jeśli stan ten jest wynikiem infekcji bakteryjnej.

Jeśli pies doświadcza zwijania powiek do wewnątrz, lekarz weterynarii może zalecić operację w celu skorygowania tego stanu. W większości przypadków, zapalenie powieki jest łagodne i może być skorygowane chirurgicznie. Jeśli jednak zapalenie jest przewlekłe, zwierzę może wymagać długotrwałego kursu terapii.

Jeśli Twój pies ma zwinięte do wewnątrz powieki i ropiejące psie oko, powinieneś natychmiast odwiedzić lekarza weterynarii. Stan ten jest zazwyczaj wrodzony i występuje częściej u psów niż u kotów. Entropion może prowadzić do bolesnego łzawienia, bliznowacenia i owrzodzenia rogówki.

Różne zaburzenia mogą powodować wydzielanie się wydzieliny z oczu psa, w tym zapalenie lub suchość. W wielu przypadkach przyczyną jest problem podstawowy, taki jak infekcja powiek lub keratoconjunctivitis sicca. Warunki te są często związane z innymi problemami z oczami i mogą wymagać operacji w celu usunięcia przyczyny.

Epiphora

Jeśli zauważysz czerwoną plamę pod oczami swojego psa, Twój pupil może cierpieć na epiphora. Jest to stan, w którym kanały w gruczołach łzowych ulegają zablokowaniu, co powoduje nadmierne wydzielanie łez. W niektórych przypadkach kanały mogą być również zablokowane z powodu przewlekłych alergii lub infekcji. W takich przypadkach konieczna może być operacja poszerzenia kanałów.

Właściciele zwierząt domowych muszą mieć świadomość, że wodniste oczy i wydzielina z oka mogą być spowodowane kilkoma stanami chorobowymi, w tym alergiami. Niektóre z nich mogą prowadzić do owrzodzeń rogówki lub guzów. Inne przyczyny nadmiernych łez u psów to zranione oko lub infekcja kanałów łzowych. Aby ustalić przyczynę objawów u psa, skonsultuj się z lekarzem weterynarii w Gaithersburgu. Lekarz weterynarii zbada oczy psa i może przepisać antybiotyki lub miejscowe sterydy w celu leczenia tego stanu.

Używanie ciepłej wody do czyszczenia oczu może zmniejszyć podrażnienie i sprzyjać gojeniu. Zawsze myj ręce przed czyszczeniem oka psa. Unikaj środków chemicznych i nadtlenku, ponieważ mogą one zaszkodzić oczom Twojego pupila. Nigdy nie pocieraj gałki ocznej bezpośrednio. Zawsze używaj osobnego wacika do drugiego oka. Jeśli wydzielina jest skorupiasta lub nadmierna, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Psie oczy mogą być również dotknięte jaskrą, infekcją, która może doprowadzić do ślepoty. Jednak temu stanowi można zapobiec, unikając podstawowych problemów zdrowotnych. Leczenie go wcześnie może zapobiec ślepocie i innym powikłaniom.

Zabarwienie łzami

Niezależnie od podstawowej przyczyny, istnieje kilka sposobów leczenia oczu psa, które są zabarwione ropą. Jeden wspólny zabieg polega na usunięciu włosów wokół oczu. Innym jest użycie roztworu do soczewek kontaktowych. Uważa się, że roztwór utlenia żelazo w porfirynach, które powodują plamy łez. Dodatkowo, zmiany w diecie i przyjmowanie probiotyków podobno pomaga rozjaśnić plamy łzowe. Lekarz weterynarii może pomóc Ci zdecydować, które opcje leczenia są najlepsze dla stanu Twojego psa.

Ropa w oku psa jest zwykle spowodowana alergiami, choć może być również spowodowana przez wiatr lub kurz. W obu przypadkach ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii. Leczenie może polegać na zastosowaniu leków miejscowych lub doustnych. Jeśli ropa pochodzi z infekcji bakteryjnej, najprawdopodobniej zostaną podane antybiotyki. Jeśli ropa pochodzi z ciała obcego, konieczna może być operacja.

Jeśli wydzielina z oka jest przejrzysta, najprawdopodobniej jest to spowodowane alergią, zablokowanym kanałem łzowym lub tępym urazem. Niezależnie od przyczyny, lekarz weterynarii zdiagnozuje przyczynę problemu i przepisze odpowiednie leczenie. Miejscowe antybiotyki i sterydy mogą być przepisane w celu leczenia infekcji.

Infekcje bakteryjne mogą spowodować powstanie głębokiego wrzodu w rogówce. Te wrzody są bolesne i mogą być spowodowane różnymi czynnikami, w tym urazami i chorobami. Lekarz weterynarii będzie musiał wykonać badanie oka, aby określić przyczynę. Antybiotyki nie będą leczyć problemu spowodowanego przez wirus, a nawet mogą go pogorszyć.

Inną częstą przyczyną wydzieliny z oczu psa jest zapalenie spojówek. Podczas gdy infekcja bakteryjna może powodować ropę w oku psa, nie jest ona zaraźliwa. Niemniej jednak, niektóre wirusy mogą powodować zapalenie spojówek. Mogą one obejmować opryszczkę i nosówkę.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *