Charakter Shar Pei – jak go wychować

Jeśli rozważasz adopcję chińskiego Shar Pei, musisz być przygotowany na niektóre z unikalnych cech tej rasy. Te psy mogą być dominujące i agresywne, co nie jest najlepszą rzeczą, która może się zdarzyć w twoim gospodarstwie domowym. Ponadto, chińskie Shar Peis są podatne na problemy zdrowotne. Ich zdeformowana budowa sprawia, że są podatne na infekcje bakteryjne i swędzenie skóry. W związku z tym opieka zdrowotna nad tymi psami jest kosztowna.

Chiński Shar-Pei temperament

Kiedy przyniesiesz do domu szczeniaka chińskiego Shar-Pei, będziesz musiał zmierzyć się z kilkoma trudnymi momentami. Ze względu na instynkt stróżowania, rasa ta może być podejrzliwa w stosunku do ludzi lub innych psów i będzie reagować agresywnie. W związku z tym bardzo ważne jest, aby socjalizować szczeniaka od najmłodszych lat, aby nabrał pewności siebie i zaufania, którego potrzebuje, aby żyć z Tobą i Twoją rodziną. Shar-Peis lubi również przebywać w pobliżu swojego właściciela, więc nigdy nie zostawiaj go samego na dłużej niż cztery godziny.

Temperament chińskiego Shar-Pei może wahać się od przyjaznego do powściągliwego, w zależności od tego, jak dużo socjalizacji otrzymują. Niektóre z nich są nawet nieśmiałe i ochronne, i potrzebują szerokiej socjalizacji z ludźmi. Jeśli mieszkasz w okolicy, gdzie Shar-Peis są ograniczone, należy podjąć dodatkowe środki ostrożności, aby chronić swój dom i rodzinę. Niestety, te psy mogą być nawet skierowane do “zakazu” w niektórych obszarach. Oznacza to, że niektórzy ubezpieczyciele odmawiają ubezpieczenia twojego domu, z powodu ich zastraszającej natury.

Szkolenie Shar-Pei wymaga cierpliwości, miłości i zaangażowania w konsekwentny trening. Jedynym sposobem szkolenia Shar-Pei jest stosowanie pozytywnych wzmocnień. Oznacza to, że zawsze powinieneś mieć w pobliżu jakiś smakołyk, aby nagrodzić dobre zachowanie. Możesz również użyć “metody klikania” do szkolenia psa.

Chińskie Shar-Peis mogą być agresywnymi psami, ale wszystko zależy od tego, jak je traktujesz. W związku z tym ważne jest, aby wcześnie uspołecznić szczeniaka. Należy zabierać go na codzienne spacery w sforze i zapoznawać szczeniaka z zachowaniami ludzi. W przeciwnym razie może stać się nieufny wobec ludzi i zacznie przejawiać pewne niepożądane zachowania.

Psy rasy Shar-Pei wymagają minimalnej pielęgnacji i wystarczy im kąpiel raz na trzy miesiące. Należy jednak pamiętać, aby dokładnie wyczyścić psa, zwłaszcza okolice twarzy i zmarszczek. Ważne jest również, aby osuszyć psa natychmiast po umyciu, ponieważ nadmiar wilgoci może prowadzić do infekcji grzybiczych.

Rasa ta jest inteligentna, lojalna i aktywna. Chociaż są bardzo niezależne, Shar-Peis są również bardzo lojalne wobec swojej rodziny i robią świetne psy stróżujące. Chociaż są one ogólnie przyjazne wobec innych zwierząt i dzieci, mogą być również terytorialne i agresywne wobec obcych. W związku z tym potrzebują konsekwentnego i pewnego siebie opiekuna, który jest stanowczy i konsekwentny w swoim autorytecie.

Cechy osobowości

Jedną z najbardziej uderzających cech osobowości charakteru Shar Pei jest jego powinowactwo do właściciela. Ta rasa psów była niegdyś pit-fighterem i psem stróżującym, i choć może być czuła i łagodna wobec ludzi, cierpi również na ból separacyjny. Wymagają również stosunkowo niewielkiej ilości ćwiczeń i lubią interakcje ze swoimi właścicielami. Shar Peis są niezwykle lojalne i są szybkie, aby skoczyć do obrony swojego właściciela, jeśli to konieczne. Są one jednak powściągliwe wokół obcych, a także mogą być odpychane przez uwagę obcych.

Niezależnie od tego, czy szukasz aktywnego, czujnego psa, czy ciekawskiego towarzysza, Shar-Pei jest idealnym psem dla Twojego domu. Ta rasa psów jest bardzo inteligentna, królewska i lojalna wobec właściciela. Mają one również tendencję do ochrony swoich członków rodziny i często strzegą swojego terytorium przed intruzami. Chociaż jest to pies o silnej woli, rasa Shar-Pei jest wspaniałym towarzyszem.

Ćwiczenia

Jeśli rozważasz nabycie Shar Pei jako zwierzę domowe, istnieje kilka ważnych ćwiczeń, które możesz wykonać, aby pomóc przygotować go do życia w Twoim domu. Shar Pei są bardzo inteligentnymi, niezależnymi i lojalnymi towarzyszami. Chociaż są terytorialne i chronią swoich właścicieli, są również naturalnym rozwiązaniem problemów. Są również doskonałym wyborem dla rodzin z dziećmi i innymi zwierzętami domowymi.

Szczeniaki Shar-Pei wymagają jedynie umiarkowanego wysiłku fizycznego i doskonale odnajdują się w mieszkaniach. Są również świetne dla seniorów, którzy chcą mieć psa, który nie potrzebuje dużo ruchu. Jednak szczeniaki te mogą być podejrzliwe wobec obcych i raczej nie lubią parków dla psów.

Szczeniaki Shar Pei są również znane z tego, że są nieco agresywne w stosunku do innych psów i powinny być socjalizowane od najmłodszych lat. Podczas gdy Shar Peis są inteligentne i lojalne, mogą być dość uparte. Szkolenie ich wymaga cierpliwości i konsekwencji. Najlepsze metody szkoleniowe obejmują pozytywne wzmocnienie oraz używanie zabawek i smakołyków jako nagród. Sesje szkoleniowe nie powinny trwać dłużej niż 10 minut. Pamiętaj, aby zawsze nagradzać psa za zrobienie czegoś dobrego.

Szczenięta Shar Pei potrzebują godziny ćwiczeń dziennie, podzielonej na dwa dobre spacery. Pamiętaj, aby zapewnić im bezpieczny teren do wąchania i eksploracji. Ważne jest również, aby pozwolić im spędzać czas w ogrodzie. Shar Peis są przebiegłymi i sprytnymi psami i mogą próbować testować granice ogrodzenia, jeśli są znudzone. Gry logiczne to także świetny sposób na zapewnienie szczeniakowi zabawy.

Szczeniak Shar Pei potrzebuje dobrego środowiska, ale ich socjalizacja może być wyzwaniem. Powinny być narażone na różne sytuacje, zanim nauczą się tolerować różne środowiska. Ważne jest, aby wcześnie socjalizować szczeniaka, aby zmniejszyć stres związany z nowym zwierzęciem.

Chociaż pies rasy Shar Pei jest wspaniałym towarzyszem, powinieneś być świadomy konsekwencji nadmiernego wysiłku. Jeśli szczeniak będzie się zbytnio męczył, może mieć różne problemy zdrowotne. Może cierpieć na zapalenie stawów, zaburzenia trawienia, bóle pleców i choroby serca.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *